Aktualności:

« Rozwiązanie - test teoretyczny nr 2

06-01-2015
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi do testu teoretycznego
Pytanie nr 1 -Zawody 3 ligi mężczyzn kończą się wynikiem 75:76 dla drużyny B. Około 10 minut po zakończeniu spotkania (oraz po podpisaniu protokołu przez sędziego głównego) trener drużyny A prezentuje sędziom nagranie video zarejestrowane przez przedstawiciela klubu, które ukazuje zaliczenie za 3 punkty, rzutu dwupunktowego dla drużyny B w ostatniej sekundzie meczu. Z związku z tym, kapitan drużyny A pragnie dokonać adnotacji w stosownej rubryce, celem złożenia protestu przeciwko wynikowi meczu. Sędziowie widząc naruszenie przepisów mające wpływ na wynik meczu przystają na prośbę kapitana. Słusznie?
NIE

Pytanie nr 2 -W momencie gdy sędzia główny wchodzi do koła środkowego celem przeprowadzenia rzutu sędziowskiego na rozpoczęcie meczu, zmiennik A6 siedzący na ławce rezerwowych zachowuje się niesportowo, sędziowie orzekają faul techniczny. Czy ten faul powinien być zapisany temu zawodnikowi?
TAK

Pytanie nr 3 -Na 25 minut przed planowanym rozpoczęciem meczu, zawodnik A13 doznaje urazu kostki. Opieka medyczna do obsługi zawodów stawia się na boisku 20 minut przed ich rozpoczęciem. Czy obowiązkiem sędziego głównego wynikającego z Regulaminu Rozgrywek KOZKosz 2014/2015 jest opisanie faktu nieterminowego przybycia opieki medycznej przed zawodami?
TAK

Pytanie nr 4 -Na początku kwarty A5 zdobywa 2 pkt. z gry po upływie około trzech sekund, ale mierzący czas gry informuje, że nie wystartował zegar. Czy punkty te należy zapisać w protokole a zegar czasu gry skorygować do właściwej wartości (tu 9:57)?
TAK

Pytanie nr 5 -Na 35 sekund przed zakończeniem 4 kwarty meczu kadetów, przy wyniku 63:63, trener drużyny A otrzymuje drugi faul techniczny za swoje osobiste zachowanie i zostaje zdyskwalifikowany. Drużyna A w swoim składzie posiada pełnoletniego statystyka, lecz nie posiada on dokumentu stwierdzającego kwalifikacje do prowadzenia drużyny. Sędziowie po potwierdzeniu tożsamości z dowodu osobistego dokonują odpowiedniej adnotacji (imię i nazwisko, nr dowodu osobistego statystyka) w rubryce uwagi sędziów. Po złożeniu czytelnego podpisu pod adnotacją sędziów przez opiekuna sędziowie kontynuują zawody. Słusznie?